Wadena County 4-Hers had plenty of public sharing about the care of their animals and the joy of displaying their projects during the fair on June 15-20. About 25 exhibitors are expected to head to the state fair.

The following are champions and reserve champions of the 2021 Wadena County Fair livestock shows:

Beef

Overall Champion: Kira Vergin, Leaf River Builders

Reserve Champion: Kira Vergin, Leaf River Builders

Newsletter signup for email alerts

Dairy

Overall Champion: Ruger Oyster, Ambitious

Reserve Champion: Blake Sumstad, Ambitious

Dairy Goat

Overall Champion: Jayma Lawson, Hoppin Hares

Reserve Champion: Jayma Lawson, Hoppin Hares

Meat Goat

Overall Champion: Jayma Lawson, Hoppin Hares

Reserve Champion: Jayma Lawson, Hoppin Hares

Poultry

Overall Champion: Braydon Anderson, Ambitious

Reserve Champion: Charli Snyder, Leaf River Builders

Rabbit

Overall Champion: Samuel Hoeper, Spirit Clovers

Reserve Champion: Asher Hoeper, Spirit Clovers

Sheep

Overall Champion: Chloe Horstmann, Junior Citizens

Reserve Champion: Elyse Huwe, Wadena Juniors

Swine

Overall Champion: Riley Schermerhorn, Junior Citizens

Reserve Champion: NONE

The following are champions and reserve champions of the 2021 Wadena County Fair horse contests:

Horse Showmanship Grade 6-8

Overall Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

Overall Reserve Champion: NONE

Horse Showmanship Grade 9-12

Overall Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Overall Reserve Champion: Grace Mindermann, Wadena Horse

Horse Trail Class Grade 6-8

Overall Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

Overall Reserve Champion: NONE

Horse Trail Class Grade 9-12

Overall Champion: Grace Mindermann, Wadena Horse

Overall Reserve Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Horse Western Horsemanship Grade 6-8

Overall Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

Overall Reserve Champion: NONE

Horse Western Horsemanship Grade 9-12

Overall Champion: Grace Mindermann, Wadena Horse

Overall Reserve Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Overall Western Pleasure

Overall Champion: Grace Mindermann, Wadena Horse

Overall Reserve Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Overall English

Overall Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Overall Reserve Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

Overall Games

Grade 3-5: Champion: Elyse Huwe, Wadena Juniors

Tie: Grace Kveton, 4-Corners

Grade 6-8: Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

Reserve Champion: Hailey Schleder, West Jolly Jets

Grade 9-12: Champion: Alyssa Myran, Wadena Horse

Reserve Champion: Faith Koning, Wadena Juniors

Overall High Point Winner

Grade 6-8: Champion: Hattie Hanninen, West Jolly Jets

The following are champions and reserve champions of the 2021 Wadena County Fair non-livestock contests:

Banners

Champion: 4 Corners

Reserve Champion: NONE

Booth

Champion: West Jolly Jets

Reserve Champion: Wadena Juniors

Child Development

Champion: Lydia Vandermay, West Jolly Jets

Reserve Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Clothing: Construction

Champion: Aubrey Smith, West Jolly Jets

Reserve Champion: NONE

Clothing: Purchased

Champion: Rachael Smith, West Jolly Jets

Reserve Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Revue: Construction

Champion: Aubrey Smith, West Jolly Jets

Reserve Champion: NONE

Revue: Purchased

Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: Allison Hammer, 4-Corners

Non-Garment

Champion: Macey Goeden, Leaf River Builders

Reserve Champion: Kami Hoemberg, Ambitious

Computer

Champion: Kevin Dailey, West Jolly Jets

Reserve Champion: Kevin Dailey, West Jolly Jets

Community Pride

Champion: Ambitious

Reserve Champion: Leaf River Builders

Creative Arts: Fine Art Division

Champion: Eugene Reger, Spirit Clovers

Reserve Champion: Kevin Dailey, West Jolly Jets

Creative Arts: Crafts & Kits

Champion: Maria Januszewski, Junior Citizens

Reserve Champion: Lila Nelson, Wadena Juniors

Dog Project

Champion: Jotham Walsvik, 4-Corners

Reserve Champion: NONE

Exploring Animals

Champion: Samuel Hoeper, Spirit Clovers

Reserve Champion: Tegan Kempenich, Wadena Juniors

Fishing Sports

Champion: Raleigh Parker, Leaf River Builders

Reserve Champion: Kevin Dailey, West Jolly Jets

Flower Gardening

Champion: Charli Snyder, Leaf River Builders

Reserve Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Food & Nutrition: Yeast Bread

Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE

Food & Nutrition: Food Products

Champion: Charli Snyder, Leaf River Builders

Reserve Champion: Ellie Golberg, Leaf River Builders

Food & Nutrition: Food Preservation

Champion: Raleigh Parker, Leaf River Builders

Reserve Champion: Clara Neal, 4-Corners

Forestry

Champion: Mazie Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: Tegan Kempenich, Wadena Juniors

Health

Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE

Home Environment

Champion: Rachael Smith, West Jolly Jets

Reserve Champion: Mattea Smith, West Jolly Jets

Indoor Gardening

Champion: Ashley Kovar, Wadena Juniors

Reserve Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Pets

Champion: Tegan Kempenich, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE

Photography: Digital Elements Of

Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: Emma Jackson, Pine Cone

Photography: Digital Photo Manipulation

Champion: Samuel Hoeper, Spirit Clovers

Reserve Champion: Olivia Neal, 4-Corners

Quilting

Champion: Breh Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: Mazie Hopp, Wadena Juniors

Safety

Champion: Mazie Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE

Science of Animal Education

Champion: Jayma Lawson, Hoppin’ Hares

Reserve Champion: NONE

Self Determined

Champion: Chloe Horstmann, Junior Citizens

Reserve Champion: Emmett Ellingson, Pine Cone

Shooting Sports

Champion: Jotham Walsvik, 4-Corners

Reserve Champion: Chauncey Hopp, Wadena Juniors

Shop

Champion: James Seelhammer, Leaf River Builders

Reserve Champion: Paige Heller, Junior Citizens

Small Engines

Champion: Jotham Walsvik, 4-Corners

Reserve Champion: NONE

Vegetable Gardening

Champion: Chloe Costin, Leaf River Builders

Reserve Champion: Kevin Dailey, West Jolly Jets

Vet Science

Champion: Tegan Kempenich, Wadena Juniors

Reserve Champion: Jayma Lawson, Hoppin Hares

Video

Champion: Mazie Hopp, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE

Wildlife

Champion: Tegan Kempenich, Wadena Juniors

Reserve Champion: NONE