Sections

Weather Forecast

Close

1st quarter honor roll released

The following students made 1st quarter "A" honor roll at WDC:

Fifth grade

Madyson Beversluis, Mason Brauch, Isabelle Bravo, Montana Carsten, Amber Collins, Bethany Collins, Dylan Collins-Ripplinger, Carson Davis, Jenna Dykhoff, Addyson Gravelle, Vanessa Haataja, Hally Hamby, Megan Hamelau, Elizabeth Kallevig, Lance Kaufman, Bryanna Kleinke, Aubrey Larson, Brett Larson, Cadie Leeseberg, Chloe Leeseberg, Tayton Lehmann, Amsale Loer, Lexie Lupkes, Bryan Lutze, Madison Marthaler-Nash, Lyvia McManigle, Amara Neuerburg, Leah osberg, Jordyn Ostlund, Ariana Paplow, Danica Pederson, Maxwell Pichardo, Mari Pulver, Daytin Rohr, Ariana Sargeant, William Schmidt, Emma Schmitz, Kobe Snyder, Noelle Spicer, Ava Van Bruggen, Jordin Vanourkerk, Jennifer Varela, Broden Vittetoe, Amaya Walker, Matthew Wegscheid, Austin Wendt, Devan Wiederich and Macy Wynn.

Sixth grade

Addison Block, Jaxson Brown, Peyton Church, Hannah Dosdall, Jasmine Erickson, Katierae Fiemeyer, Macey Goeden, Libby Hartman, Isabelle Johnson, Simon Kreklau, Isabelle Larson, Brenna Leeseberg, Teshome Loer, Aden Mckay, Ean Nemeth, Kelanie Oldakowski, Gunner Olson, Jaeger Pettit, Adam Plautz, Lola Pulver, Jesse Reger, Tiera Roggenkamp, Karma Rouleau, Grant Seelhammer, Brooke Self, Suzanna Sneeden, Bailey Sundby and Brianna Yglesias.

Seventh grade

Brandon Adams, Lance Anderson, Tyson Barthel, Jade Benning, Charles Bushinger, Madison Carsten, Lily Crooker, Danielle Dickey, Koby Endres, Madelyn Gallant, Ellie Hale, Isaac Hamann, Lane Hoefs, Jakob Ikola, Hailey Kircher, Jack Koranda, Emily Lepinski, Evan Lunde, Mark Lunde, Kayla Meeks, Katrina Moench, Alexandria Pavek, Jacob Pearson, Charlize Pichardo, Kathryn Redning, Mercedes Schulz, Paige Self, Ella Stroeing, Aiden Sutherland, Dylan Wirth and Cole Woods.

Eighth grade

Jamie Barthel, Anna Church, Kylee Collins, Joshua Dykhoff, Corra Endres, Camille Fleming, Grace Gallant, Lauryn Gravelle, Ashley Lepinski, Gilliana Lopez Arevalo, Eric Malone, Anna Osberg, Madison Packer, Summer Pettit, Payton Rondestvedt, Zooey Rousslang and Sierra Sibert.

Ninth grade

Aaron Baxter, Emma Bushinger, Katelyn Gardner, Sara Goetze, Joslynn Judd, Anton Kreklau, Aiden Larson, Emma Mehl, Jack Motschenbacher, Myja Nemeth, Nevada Schulz and Kade Woods.

Tenth grade

Franchesca Bakken, Casey Bounds, Carla Bukowski, Margaret Carlson, Sean Carlson, Mackenzie Carsten, Kennedy Gravelle, Mari Grendahl, Lucas Hinojos, Laura Krause, Bereket Loer, Lleyten Pettit, Lexi Pierce, Michael Schmidt, Kamea Shreves, Makaylyn Sibert, Nele Sprunk, Klaus Finn Uhlig, Courtny Warren, Hailey Wiederich and Jasmyn Wood.

Eleventh grade

Ashley Adams, Jennifer Baxter-Umland, Aubree Decker, Jacopo Della Latta, Rebecca Erkenbrack, Josie Formanek, Lucia Gaudioso Pascua, Tobias Grillmeier, Wyatt Hamann, Kylee Hopp, Elissa Ikola, Cade Kapphahn, Sophia Kreklau, Kelsey Miller, Abigail Motschenbacher, Kyla Ness, Zoe Schmidt and Leah Spilman.

Twelfth grade

Emily Benson, Alexzander Burckhard, Lucas Doyle, Jake Dykhoff, Mason Evans, Kirstan Finn, Henry Fitzsimmons, Matthew Goeden, Ryan Grendahl, Mitchel Haman, Katlyn Heaton, Tabitha Janke-Gregory, Lindy Jones, Alexandria Kahl, Lila Lohmiller, Tiffany Meeks, Elizabeth Miron, Robert Olson, Thomas Quincer, Noah Ross, Caitlin Savage, Kate Schmidt, Jezebel Snyder, Raeann Sutherland, Emma Taggart, Casey Volkmann and Abigail Westrum.

The following students made 1st quarter "B" Honor Roll:

Fifth grade

Nevaeh Anderson,Kaylee Berg, Damek Berry, Mazie Boen, Paul Britton, Addison Carr, Gabriel Eckman, Gage Flanery, Logan Grangruth, Jayden Jensen, Adrian Jones, Kylee Lehmann, Ethan Lepinski, Adilia Lopez Arevalo, Bradley Moats, Katy Muckala, Cooper Ness, Derek Peterson, Milo Rinio, Kiana Ronnebaum, Jason Rudrud, Serenity Shelton, Noah Sibbert, Katelynn South, Kash Stoecker, Kiahna Truman, Ava White, Mason Wiirre and Jenna-Ann Wood.

Sixth grade

Avery Allred, Gracie Ames, Caitlyn Anderson, Zoie Anderson, Elijah Benning, Eric Benson, Haley Berthiaume, Payton Breuer, Kieza Chandler, Connor Davidson, Angel Lea Guevara, Abigail Haman, Lyrik Haug, Rylea Kilbury, Kayla Kircher, Faith Koning, Ashlyn Koone, Cassandra Lamphere, Madison Lehmann, Caylee Lysdahl, Andrea Malone, Macie Moore, Lidia Ness, Domnick Perius, Emma Peterson, Nathaniel Peterson, Genevieve Pinnella, Paige Ridenour, Alexis Rousslang, Trent Rydstrom, Ava Sargeant, James Schlag, Colby Schmid, Ryann Schmidt, Jasmine Schmitz, Samantha Schmitz, Madyx Shreves, Luke Snyder, Seth Stroeing, Alycyn Swanson, Aaliyah Walker, Carter Worden and Nicholas Wright.

Seventh grade

Nickolas Briggs, Bjorn Brunsberg, Connor Davis, Haylee Dickey, Brody Fournier, Reagan Goldie, Maggie Hegarty, Emoni Holmes, Chloe Jones, Eshetu Loer, Grace Matthiesen, Dakota Olson, Kaden Peterson, Ryan Peterson, Phillip Ross, James Taggart, Jenna Toftum, Janika Vanourkerk, Amarianna Vinje and Brandon Wheeler.

Eighth grade

Ezabelle Arroyo-Behrman, Grant Baron, Brady Domier, Kendall Godel, Mason Jordan, Chloe Kapphahn, Kaylin Lupkes, River Mcquiston, Kelly Muckala, Connor Peterson, Jospehine Pinnella, Hannah Plautz, Matthew Pugsley, Emma Ries, Oakley Shreves, Garrett Swanson and Mikayla Varela.

Ninth grade

Benjamin Albright, Ellie Benson, Taliah Brown, Ryan Conn, Elliot Doyle, Heaven Ecker, Owen Guo, Jaden Herr, Elena Ikola, Ashley Kern, Paige Kilbury, Jacob Lepper, Kylie Matthews, Madyson Moats, Carter Oie, Teagan Roberts, Zachary Shaw, Allyson Swenson, Maria Varela, Blake Vittetoe and Corbett Wensmann,

Tenth grade

Alexander Anderson, Paige Barthel, Eve Collins, Vanessa Fratzke, Julia Freitas Sosthenes Gomes, Hunter Hawkins, Alyssa Heltemes, Mike Mangold, Zachary Meeks, Madison Olson, Kaylee Ova, Cole Pearson, Ashley Peterson, Isaac Ries, Sanrutai Sorasitrungsakul, Joshua Tabery, Hsiang-Hsun Wang, Logan Wegscheid, Cody Wheeler and Jayson Young.

Eleventh grade

Eva Baron, Caleb Cully, Olga Dessole, Joao Dias, Justin Dykhoff, Allison Gedde, Isaac Hale, Starr Hansen, Josiah Heisler, Jacob Heltemes, Bailey Kaufman, Nicholas Kine, Lenka Kottova, Dawson Lupkes, Samantha Malone, Amber Moen, Maxwell Phillips, Hanah Rohr, Mackenzi Salge, Elima Satybaldieva, Colby Schertler, Braeden Sibert, William Snyder, Devin Sunstrom and Arbra Thomas.

Twelfth grade

Alexis Anderson, Ryan Anderson, Jackson Becker, Bryce Cooper, Steven Erkenbrack, Kelsea Evans, Alexander Gould, Christopher Hahn, Brittany Hanson, Tyler Jahnke, Max Junker, Courtney Kern, Hayley Maloney, Madison Phillips, Joey Schmitz, Preston Warren and Isaac Witthuhn.

Advertisement
randomness