Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Weekend Scorecard 2/27

Email News Alerts
Wadena, 56482
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson, P.O. Box 31 56482

Class A State Wrestling Tournament Qualifiers

Wadena-Deer Creek

112 Mitch Steffens - Second

130 Jordan Rentz - Second

Advertisement
Advertisement

140 Jacob Wegscheid - Second

Bertha-Hewitt/Verndale

152 Jake Braaten - First

171 Amos Schmidt - Second

HWT Colin Turchin - Second

First Round Draws

(Class A Individuals)

8 p.m., Wednesday, March 3

at Xcel Energy Center-St. Paul

112 Mitch Steffens (Wadena-Deer Creek) 30-5 vs. Zach Keller (Medford) 29-1

130 Jordan Rentz (Wadena-Deer Creek) 22-11 vs. Odin Guerard (Royalton-Upsala) 23-11

140 Jacob Wegscheid (Wadena-Deer Creek) 21-12 vs. Brett Pfarr (LeSueur-Henderson) 38-2

152 Jake Braaten (Bertha-Hewitt/Verndale) 29-2 vs. Jake Krogstad (Dover-Eyota) 31-7

171 Amos Schmidt (Bertha-Hewitt/Verndale) 34-4 vs. Michael Doom (Paynesville Area) 29-4

HWT Colin Turchin (Bertha-Hewitt/Verndale) 32-9 vs. Jordan Phibbs (Jackson County Central) 27-10

Section 6A State Qualifiers

103 1. Gus McCarthy (Border West), 2. Shane Novak (New York Mills)

112 1. Mitch Andrews (Border West), 2. Mitch Steffens (Wadena-Deer Creek)

119 1. Will McCarthy (Border West), 2. Hans Peppel (Barnesville)

125 1. Maison Roberts (New York Mills), 2. Ryan Murphy (Border West)

130 1. Seth Felland (West Central Area), 2. Jordan Rentz (Wadena-Deer Creek)

135 1. Jordan Novak (New York Mills). 2. Jim Cossette (Pelican Rapids)

140 1. Aaron Ray (West Central Area), 2. Jacob Wegscheid (Wadena-Deer Creek)

145 1. Jake Long (West Central Area) 2. Ryan Sibernick (Parkers Prairie)

152 1. Jake Braaten (Bertha-Hewitt/Verndale), 2. Cody Blehr (West Central Area)

160 1. Stephan Erlandson (Breckenridge), 2. Jon Pikop (West Central Area)

171 1. Kevin Hahn (Parkers Prairie), 2. Amos Schmidt (Bertha-Hewitt/Verndale)

189 1.Greg Erlandson (Breckenridge), 2. Ryan Harris (Parkers Prairie)

215 1. Tyler Walsh (Parkers Prairie), 2. Jarrod Norton (New York Mills)

285 1. Landyn Saewert (New York Mills), 2. Colin Turchin (Bertha-Hewitt/Verndale)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness