Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Weekend Scorecard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Wadena, 56482
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson, P.O. Box 31 56482

Wrestling

Fertile-Beltrami Tournament

Championship

103 Mason Swegarden, United Clay Becker Dec Blake Miller, Staples-Motley, 3-2

Advertisement
Advertisement

112 Mitch Steffens, Wadena-Deer Creek M-Dec Jordan Heldman, Staples-Motley, 18-4

119 Sam Klingfus, United Clay Becker T-Fall Joey Carpenter, Moorhead, 4:41

125 Jacob Rositas, Moorhead Dec Alex Yanish, East Grand Forks / Sacred Heart, 3-2

130 Luke Conger, Fosston-Bagley Dec Jordan Rentz, Wadena-Deer Creek, 4-3

135 Jared Wegscheid, Wadena-Deer Creek Dec Sam Duberowski, Staples-Motley, 3-1

140 Chase Morlock, Moorhead Dec Max Aho, United North Central, 9-7

145 Taylor Bendson, Staples-Motley Dec AJ Wheeler, Moorhead, 10-6

152 Wilson Karlstrom, Moorhead Fall Blake Olson, Fosston-Bagley, 1:24

160 Jordan Bendson, Staples-Motley Fall Ben Gaughan, Moorhead, 4:59

171 Dylan Shequen, Staples-Motley Fall Jake Juve, Fosston-Bagley, 3:42

189 Andrew Juve, Fosston-Bagley Fall Blake Petrich, Staples-Motley, 3:44

215 Cooper Wilson, Fosston-Bagley Dec Ryan Detloff, Staples-Motley, 8-3

275 Mark Wychor, Moorhead Fall Michael Cormican, Fosston-Bagley, 1:23

Consolation

103 Sam Tellers, United North Central Fall Jacob Magnell, Red Lake County Central, 2:51

112 Logan Gage, United Clay Becker Fall Garret Sander, Fosston-Bagley, 1:36

119 Zach Bernu, Wadena-Deer Creek Fall Sam Haugen, Fertile-Beltrami, 1:47

125 Lucas Maul, Fosston-Bagley Fall Cody Beauchane, Fertile-Beltrami, 2:51

130 Nick Langeberg, Moorhead Fall Max Pajari, United North Central, 4:05

135 Casey Gajeski, East Grand Forks / Sacred Heart Dec Mike Zupan, Moorhead, 2-1

140 Brandon Flickinger, Staples-Motley Fall Jacob Wegscheid, Wadena-Deer Creek, 1:32

145 Derrick Rude, Wadena-Deer Creek Fall Hunter Lindberg, Fertile-Beltrami, :50

152 Jacob Ludovissie, Wadena-Deer Creek Dec Brent Lisson, Staples-Motley, 0-0

160 Aaron Uselman, Wadena-Deer Creek Fall Brent Hagen, East Grand Forks / Sacred Heart, 4:37

171 Isaac Lustila, Wadena-Deer Creek Fall Travis Larson, Red Lake County Central, 3:48

189 Tyler Johnson, Red Lake County Central Fall Evan Gary, Moorhead, 5:40

215 Tyler Wohlwend, Wadena-Deer Creek Fall Jacob Trowbridge, Moorhead, 4:50

275 Brandon Schoeberl, United Clay Becker Fall David DeYonge, Staples-Motley, 2:02

5th Place

103 Sam Waln, Wadena-Deer Creek Fall Eddie Bushaw, East Grand Forks / Sacred Heart, 2:59

112 Ben Herbst, Moorhead Dec Steven Henderson, Fertile-Beltrami, 2-1

119 Mark Harmon, Fosston-Bagley Dec Tyler Pogreba, Staples-Motley, 7-0

125 Tyler Holub, Staples-Motley Advanced through BYE

130 Dylan Kylander, Staples-Motley Advanced through BYE

135 Mike Johnson, United North Central Fall Ryler Johnson, Fosston-Bagley, :35

140 Cory McClung, Fosston-Bagley Fall Elijah Beaudine, United Clay Becker, 2:15

145 Dylan Huttunen, United North Central M-Dec Wyatt LaFriniere, Fosston-Bagley, 17-7

152 Blake Bixby, Fertile-Beltrami Dflt Derek Braseth, United Clay Becker

160 Zach Neufeld, Fertile-Beltrami Dec Skyler Bergeson, Red Lake County Central, 0-0

171 Kyle Jadeke, Fertile-Beltrami Fall Tyler Meech, United North Central, 2:57

189 Nolan Johnson, Wadena-Deer Creek Fall Aaron Mehling, East Grand Forks / Sacred Heart, 1:28

215 Keaton Laymon, Warren-Alvarado-Oslo Fall Joe Anderson, United Clay Becker, 2:50

275 Dylan Anderson, Wadena-Deer Creek Dflt Tyler Tougas, Red Lake County Central

Boys' Hockey

Fergus Falls 5, Wadena-Deer Creek 1

Goals: David Najjar

Assists: Brennan Wallace

Saves: Tyler Muehler 59

Girls' Hockey

Long Prairie-Grey Eagle/Wadena-Deer Creek 5, Marshall 4

Girls' Basketball

Pequot Lakes 63, Wadena-Deer Creek 36

Emily Miron 12 points, Kelsi Crawford 11

Advertisement
Advertisement
Advertisement