Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

WDC's Hoffman earns Most Valuable honors at Little Amik II Indoor meet

Email News Alerts
sports Wadena, 56482
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson, P.O. Box 31 56482

Wadena-Deer Creek's Dane Hoffman tacked up two victories in the weights and Rachel Craig claimed one Tuesday at the Little Amik II Indoor.

Advertisement
Advertisement

Hoffman, who earned Most Valuable honors in the track and field meet at Bemidji State, recorded a personal best in putting the shot 44-0.5. His 123-2.5 toss in the discus was almost six feet farther than Roseaurunner-up Tony Baker.

Craig won the shot put with a personal-best 35-8.5 and in the process grabbed the runner-up spot in the shot on WDC's All-Time Top 10 Honor Roll. and went on to place in three other events as well. The WDC senior took seventh in the discus with a toss of 82-9.5, placed eighth in the high jump with a 4-8 effort and took 10th in the 55 hurdles with a time of 10.51.

Neil Janson also cracked the Top 10 for the Wolverines by running eighth in the 800 with a season-best 2:17.04.

Hannah Toedter gave the Wolverines a third place finish in the 1600 run with a time of 2:32.04. The senior standout also placed seventh in the 800 with a 2:35.08. Both times were season-best marks.

Sophomore Charley Cantrell racked up personal-best fifth place times of 1:05.33 and 2:32.04 in the 400 and 800 races.

Toedter and Cantrell joined Lindsey Eliason and Sonja Kern in giving the Wolverines a fifth place in the 4x400 relay with a time of 4:33.10.

Other WDC athletes setting personal records were Logan Meyer in the discus with a 92-6 toss, Brody Wangsness in the 200 and 800 with times of 32.86 and 2:47.98, Kayla Hanson in the 55 dash and 200 dash with times of 8.70 and 31.7, Kristyn Ament in the 400 with a 11:22.4, Eliason in the 55 dash with an 8.30, Kern in the 200 with a 30.85 and Shane Motschenbacher in the 1600 with a 5:52.22.

The WDC girls placed seventh with 33 points while the WDC boys took 12th with 21. Park Rapids won the girls' team title with 79 points. Bemidji took top honors in the boys' team scoring with 71.5 points.

Bertha-Hewitt/Verndale state hurdles qualifier Amos Schmidt took fifth in the 55 hurdles with a time of 9.10. The Raiders racked up third place honors in the 4x200 relay with a time of 1:43.56.

Little Amik II

Boys' Team Scores: 1, Bemidji 71½. 2, Roseau 63. 3, East Grand Forks 62. 4, Pillager 51½. 5, International Falls 50. 6, Pequot Lakes 46½. 7, Bagley/Fosston 37½. 8, West Marshall 34. 9, Frazee 31. 10, Cromwell 28. 11, Bigfork 26. 12, Wadena-Deer Creek 21. 13, Deer River/Northland War E. 18. 14, Thief River Falls 16. 15, Crookston 13. 16, Bertha-Hewitt/Verndale 10. 17, Clearbrook-Gonvick 9. 18, United North Central 8. 19, Park Rapids Area 7. 20 (tie), Warroad 6. 20 (tie), Nevis 6. 22, Northome-Blackduck 5. 23, Pine River-Backus 4.

Girls' Team Scores: 1, Park Rapids Area 79. 2, Bagley/Fosston 67. 3, Bemidji 66. 4, Warroad 57. 5, East Grand Forks 48. 6, Crookston 46. 7, Wadena-Deer Creek 33. 8, International Falls 28. 9 (tie), Pillager 25. 9 (tie), Roseau 25. 11, Pequot Lakes 23. 12, West Marshall 21. 13, Cass Lake-Bena 20. 14, Cromwell 18. 15, Nevis 15. 16, Frazee 14. 17, Lake of the Woods/Rainy River 13. 18, Northome-Blackduck 6. 19 (tie), Clearbrook-Gonvick 5. 19 (tie), United North Central 5. 21, Bigfork 4. 22 (tie), Deer River/Northland 3. 22 (tie), Thief River Falls 3.

Advertisement
Advertisement
Advertisement