Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday Scorecard 6/3

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Wadena, 56482

Wadena Minnesota 314 S. Jefferson, P.O. Box 31 56482

Track and Field

Section 6A

State qualifiers

Boys

Team scores: Morris Area 107, Perham 70, Staples-Motley 46, Pequot Lakes 44, Pillager 37, West Central Area 36, Sauk Centre 30, Breckenridge-CT 26, Pelican Rapids 23, Osakis 19, Long Prairie-Grey Eagle 17, Ottertail Central 16, Frazee 14, Hillcrest Lutheran 11, Wadena-Deer Creek 10, Minnewaska Area 8, Browerville-Eagle Valley 8, Bertha-Hewitt-Verndale 8, Clinton-GBCA 8, United North Central 8, Barnesville 4, New York Mills 3, Wheaton-Herman-Norcross 3, Rothsay 2.

Advertisement
Advertisement

100: 1, Parker, PL, 11.69. 2, Johnson, BCT, 11.82.

200: 1, Arnold, Morr, 23.25. 2, Jackson, Frz, 23.38.

400: 1, Arnold, Morr, 49.66. 2. DeLong, Pill, 50.04.

800: 1, Lemke, Morr, 1:59.96. 2, DeLong, Pill, 2:00.03.

1,600: 1, Lemke, Morr, 4:29.34. 2, Combellick, CGB, 4:30.66.

3,200: 1, Stoll, Per, 10:06.40. 2, Toms, WCA, 10:21.42.

110 hurdles: 1, Winkels, Per, 16.23. 2, White, Pill, 16.28.

300 hurdles: 1, Szech, LPGE, 40.36. 2, Schmidt, BHV, 40.68.

400 relay: 1, Pequot Lakes, 44.63.

800 relay: 1, Perham, 1:33.12.

1,600 relay: 1, Morris Area 3:29.21.

3,200 relay: 1, Perham, 8:17.96.

High jump: 1, Huber, SM, 6-2. 2, Kashmark, WCA, 6-0.

Long jump: 1, Kashmark, WCA, 20-11 ¼. 2, Huber, SM, 20-7 ½.

Triple jump: 1, Kashmark, WCA, 42-3 ¼. 2, Larson, SM, 41-7.

Pole vault: 1, Davison, Pill, 13-0. Zamora, Mwska, 12-6.

Shot put: 1, Henrich, Morr, 47-3 ½. 2, Arnold, Morr, 44-10 ¼.

Discus: 1, Henrich, Morr, 159-6. 2, Johnson, SM, 151-5.

Girls

Team scores: Staples-Motley 77, Sauk Centre 66, Ashby-Brandon-Evansville 61, Perham 60, Osakis 36, Pelican Rapids 26, Clinton-GBCA 25, Breckenridge-CT 25, Browerville-Eagle Valley 22, Minnewaska Area 22, Pequot Lakes 20, Frazee 18, Barnesville 15, Long Prairie-Grey Eagle 14, Morris Area 12, Rothsay 9, West Central Area 8, Otter Tail Central 8, New York Mills 8, Wadena-Deer Creek 7, Hancock 7, Pillager 5, United North Central 4, Wheaton-Herman-Norcross 2, Parkers Prairie 1.

100: 1, Lisson, SM, 12.98. 2, Haugrud, PR, 13.16.

200: 1, Lisson, SM, 26.76. 2, Sadlemyer, Osak, 27.07.

400: 1, Hemsworth, SC, 59.89. 2, Christianson, Mwska, 1:00.78.

800: 1, Weller, SC, 2:22.42. 2, Bachmann, Frz, 2:25.96.

1,600: 1, Anderson, Per, 5:21.23. 2, Montonye, CGB, 5:25.30.

3,200: 1, McClellan, Per, 11:19.06. 2, Montonye, CGB, 12:10.39.

100 hurdles: 1, Brunswig, LPGE, 16.42. 2, Beachy, SM, 16.59.

300 hurdles: 1, Schafer, ABE, 45.84. 2, Beachy, SM, 47.71.

400 relay: 1, Staples-Motley, 51.33.

800 relay: 1, Osakis, 1:46.70.

1,600 relay: 1, Sauk Centre, 4:05.08. 2, Osakis, 4:05.58.

3,200 relay: 1, Sauk Centre, 9:29.84. 2, Perham, 9:32.21.

High jump: 1, Daggett, Frz, 5-4. 2, Dahlgren, BCT, 5-0.

Long jump: 1, Perish, BEV, 17-2 ½. 2, Coleman, PR, 16-5 ¼.

Triple jump: 1, Schafer, ABE, 34-0 ¾. 2, Strobel, CGB, 33-11 ¾.

Pole vault: 1, Moser, Morr, 9-7. 2, Lewis, Barn, 9-1.

Shot put: 1, M. Strese, ABE, 41-6 ¾. 2, Menze, NYM, 40-0 ½.

Discus: 1, Moenkedick, Per, 147-3. 2, Peterson, SM, 106-4.

Baseball

Section 8AA Playoffs

Crosby-Ironton 7, Wadena-Deer Creek 5

LP- Kevin Tumberg

HR- Ryan Nelson (WDC)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness