Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday Scorecard 5/30

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Wadena, 56482

Wadena Minnesota 314 S. Jefferson, P.O. Box 31 56482

Track and Field

Section 6A

Boys

Team scores: 1, Perham 84. 2, Otter Tail Central 81. 3, Pillager 67. 4, Staples-Motley 47. 5, Breckenridge-Campbell-Tintah 41.50. 6, Morris Area-Chokio-Alberta 33. 7, Pequot Lakes 29.50. 8, West Central Area 26. 9, Pelican Rapids 23. 9, Osakis 23. 11, Long Prairie-Grey Eagle 20. 12, Frazee 19. 13, Clinton-Graceville-Beardsley 17.50. 14, Sauk Centre 12. 15, Wadena-Deer Creek 8. 16, Browerville 6. 16, Minnewaska Area 6. 18, Hancock 5. 19, Ashby-Brandon-Evansville 4. 20, Rothsay 2. 20, Wheaton-Herman-Norcross 22, Bertha-Hewitt/Verndale 1. 23, United North Central 0.50.

Advertisement
Advertisement

100: 1, Whitney, Breckenridge/C-T, 11.45. 2, Huber, Staples-Motley, 11.82.

200: 1, Whitney, Breckenridge/C-T, 23.11. 2, Huber, Staples-Motley, 23.25.

400: 1, Sprenger, Long Prairie, 50.87. 2, Hofmann, Staples-Motley, 52.30

800: 1, Montonye, Clinton-Graceville-Beardsley, 1:59.47. 2, Neururer, Pillager, 2:01.54.

1,600: 1, Hurley, Perham, 4:36.22. 2, Cullen, Perham, 4:42.15.

3,200: 1, Hurley, Perham, 9:41.76. 2, Speicher, Perham, 9:47.70.

110 hurdles: 1, Grassi, Frazee, 15.60. 2, Cannon, Morris Area, 16.17.

300 hurdles: 1, Dague, Otter Tail Central, 41.98. 2, Cannon, Morris Area, 42.09.

400 relay: 1, Breckenridge/C-T (Petersen, Kondos, Larson, Whitney), 45.30. 2, Pequot Lakes (Funk, Haman, Tappe, Allen).

800 relay: 1, Otter Tail Central (Thompson, VanErp, Dague, Stueve), 1:33.09. 2, Pelican Rapids (Mickelson, Gutierrez, Saavedra, Mazariegoes), 1:34.15.

1,600 relay: 1, Pelican Rapids (Mazariegoes, Martinez, Saavedra, Gutierrez), 3:31.88. 2, Pillager (Uffendell, Richards, Neururer, Strack), 3:34.95.

3,200 relay: 1, Perham (Beseman, Dahms, Carignan, Speicher), 8:18.72. 2, West Central Area, 8:42.69.

High jump: 1, Neururer, Pillager, 6-08. 2, Schack, West Central Area, 6-01.

Long jump: 1, Huber, Staples-Motley, 21-10.75. 2, VanErp, Otter Tail Central, 21-07.5.

Triple jump: 1, Strack, Pillager, 43-09. 2, VanErp, Otter Tail Central, 43-02.

Discus: 1, Stroh, Otter Tail Central, 153-01. 2, Ramsey, Pillager, 144-10.

Shot put: 1, Stroh, Otter Tail Central, 51-06. 2, Jacobsen, Pequot Lakes, 49-05.

Pole vault: 1, Tappe, Pequot Lakes, 15-03. 2, Beachy, Perham, 13.

Girls

Team scores: 1, Pequot Lakes 70. 2, Perham 59. 3, Long Prairie-Grey Eagle 55. 4, Morris Area-Chokio-Albert 54. 5, Staples-Motley 49. 6, Osakis 41.50. 7, Ashby-Brandon-Evansville 36. 8, Pelican Rapids 32. 9, Otter Tail Central 28. 10, Sauk Centre 26. 11, United North Central 21. 12, Bertha-Hewitt-Verndale 18. 13, West Central Area 16. 14, New York Mills 14.50. 15, Breckenridge-C-T 10. 16, Pine River-Backus 8. 17, Wadena-Deer Creek 5. 18, Minnewaska Area 4. 18, Clinton-Graceville-Beardsley, 4. 20, Barnesville 3. 21, Frazee 2. 21. Pillager 2.

100: 1, Lane, Pequot Lakes, 12.76. 2, Holzheimer, Morris Area, 13.17.

200: 1, Lane, Pequot Lakes, 26.66. 2, Haugrud, Pelican Rapids, 26.96.

400: 1, Rutten, New York Mills, 1:00.43. 2, Ecker, Long Prairie, 1:01.20.

800: 1, Korvela, United North, 2:22.02. 2, Fernholz, West Central, 2:22.51.

1,600: 1, Smith, Morris Area, 5:22.96. 2, Covington, Perham, 5:24.23.

3,200: 1, Smith, Morris Area, 12:06.01. 2, Karels, Perham, 12:10.10.

100 hurdles: 1, Beachy, Staples-Motley, 15.76. 2, Friedrich, Ashby-Brandon-Evansville, 16.96.

300 hurdles: 1, Beachy, Staples-Motley, 47.09. 2, Szech, Long Prairie, 49.28.

400 relay: 1, Osakis, 50.55. 2, Pequot Lakes (Allen, Palmer, Bermel, Lane), 50.56.

800 relay: 1, Osakis, 1:47.48. 2, Staples-Motley (Szech, Gamradt, Ecker, Rohr), 1:47.65.

1,600 relay: 1, Pequot Lakes (Bzdok, Palmer, McGuire, Bermel), 4:0806. 2, Osakis, 4:08.54.

3,200 relay: 1, Perham (Covington, R. Karels, S. Karels, Fudge), 10:12.69. 2, Staples-Motley (Dumprope, O’Keefe, Peterson, Nanik), 10:16.04.

High jump: 1, Hesse, United North Central, 5-01. Molitor, Sauk Centre, 4-11.

Long jump: 1, Sadlemeyer, Osakis, 16-11. 2, Jansen, Ashby-Brandon-Evansville, 16-11.

Triple jump: 1, Jansen, Ashby-Brandon-Evansville, 35-08. 2, Weller, Sauk Centre, 35.

Discus: 1, Lockhart, Perham, 116-02. 2, Porta, Pine River-Backus, 114-06.

Shot put: 1, Biegler, Otter Tail Central, 35-06. 2, Dailey, Bertha Hewitt/Verndale, 34.

Pole vault: 1, Klefsaas, Staples-Motley, 9-06. 2, Twardowski, Long Prairie, 9.

Softball

Section 6A Championship

New York Mills 12, Bertha-Hewitt/Verndale 0

WP- Autumn Roberts; LP- Kirsten Korfe

NYM

EmaLeigh Roberts 2-2, 3 runs, 2 RBI

New York Mills 8, Bertha-Hewitt/Verndale 7

WP- Autumn Roberts; LP- Kirsten Korfe

NYM

EmaLeigh Roberts 2-4, 2 runs, 2 RBI

BHV

Teresa Moenkedick 1-2, 1 run, 2 RBI

Kirsten Korfe 2-4, 1 run, 1 RBI

Sarah Moenkedick 2-4, 1 run

Jordyn Glenz 1-3, 2 runs

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness