Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Swanson named Section 6A second team

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Wadena,Minnesota 56482 http://www.wadenapj.com/sites/all/themes/wadenapj_theme/images/social_default_image.png
Wadena PJ
(218) 631-1621 customer support
Swanson named Section 6A second team
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson 56482

By Brian Hansel

Wadena-Deer Creek senior forward Mitchell Swanson has been named to the second team of the All-Section 6A boys’ hockey squad for 2012-2013.

Advertisement
Advertisement

Swanson scored 48 goals and added 27 assists to finish as Section 6A’s third-leading scorer behind Morris-Benson’s Tanner Picht (89 points) and St. Cloud Apollo’s Jared Christen (84).

WDC players who earned honorable mention were senior forwards Christian Berg and Bridger Pettit and senior defenseman Jake Krause. Pettit was the sixth-leading scorer in Section 6A with 66 points. Berg was the 10th-leading scorer with 58.

2012-2013 Coaches All-Section 6A Team

First Team

Forwards

Jared Christen (Sr), St Cloud Apollo

Ben Newman (Sr), Little Falls

Hunter Schneider (Sr), Willmar

Defensemen

Joe Nathe (Sr), Fergus Falls

Matt Stumpf (Sr), Little Falls

Goaltender

Michael Stumpf (Sr), Little Falls

Second Team

Forwards

Tanner Picht (Sr), Morris-Benson

Mitchell Swanson (Sr), WDC

Paul Kenney (Jr), St Cloud Apollo

Defensemen

Spencer Fenske (Sr), Little Falls

Brandon Bloch (Sr), St Cloud Apollo

Goaltender

Ben Allen (Sr), Alexandria

Honorable Mentions

Alexandria: Parker Revering (Soph) D, Tom Schmidt (Sr) F, Jack Wensman (Sr) F

Breck-Wahp: Austin Hagstrom (Jr) F, Michael Withuski (Sr) G

Fergus Falls: Sam Rausch (Jr) F, Zach Tarczon (Fresh) F, Casey Ward (Sr) F

Little Falls: Mark Anez (Jr) F, Austin Bjorge (Sr) F, Luke Majerle (Sr) F

Morris-Benson: Mac Beyer (Sr) F, Riley Blake (Sr) F, Brody Gimberlin (Sr) F, Darion Helberg (Sr) F,

Andrew Rentz (Sr) D, Jordan Staples (Sr) D

Prairie Centre: Trent Berscheit (Jr) D, Sam Ecker (Jr) F, Preston Pung (Jr) F, Cody Steward (Jr) F

St Cloud Apollo: Jordan Keller (Sr) D, Jason Omann (Soph) F

Sartell: Elliot Brookins (Jr) G, Kyle Erickson (Jr) F, Ethan Lorsung (Sr) D, Aaron Randall (Jr) F,

Sam Zweiner (Sr) D

WDC: Christian Berg (Sr) F, Jake Krause (Sr) D, Bridger Pettit (Sr) F

Willmar: Joe Benson (Sr) G, Cole Block (Jr) D, Preston Peterson (Sr) D, Zech Streed (Sr) F,

Trey Tollefson (Jr) D-F

Coach of the Year

Pete Matanich, St Cloud Apollo

Assistant Coach of the Year

Bob Stark, Little Falls

Advertisement
Advertisement
Advertisement