Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Schmitz, Wangsness lead WDC harriers at Park Rapids Invite

Email

Wadena-Deer Creek's Emma Schmitz placed 16th with a time of 15:56 and Brody Wangsness finished 50th with a time of 18:59 Monday in the Park Rapids Invitational.

Advertisement

Roseau's Madeline

Huglen paced the field in the girls' meet with a time of 14:59. Perham's Keeghan Hurley led the boys' field with a time of 15:53.

The Perham Yellowjackets claimed both the girls and boys team titles.

Park Rapids Invitational

Girls

Perham 60, Detroit Lakes 102, Warroad 104, Roseau 118, Pelican Rapids 123, Park Rapids Area 143, West Central Area 161, Thief River Falls 187, DGF 198, Wadena-Deer Creek 213, East Grand Forks 327

Wadena-Deer Creek finishers

Emma Schmitz, 16th, 15:56

Brianna Rosenthal, 44th, 17:31

Elizabeth Peterson, 60th, 18:32

Gabrielle Ross, 62nd, 18:40

Tiffany Meeks, 63rd, 18:44

Sydney Greenwaldt, 72nd, 19:37

Boys

Perham 17, Pelican Rapids 89, Detroit Lakes 108, Park Rapids 113, Roseau 167, West Central 180, DGF 198, Hawley/Ulen-Hitterdal 199, Thief River Falls 224, Bagley/Fosston 275, Wadena-Deer Creek 302, Warroad 316, Lake Park-Audubon 370

Wadena-Deer Creek finishers

Brody Wangsness, 50th, 18:59

Tristin Godel, 53rd, 19:16

Konnor Stueve, 70th, 20:19

Joey Pate, 72nd, 20:20

Adam Leverson, 95th, 23:09

Joeseph Najjar, 98th, 24:49

Schmitz places 14th in Mid-State Conference

Emma Schmitz ran a 16:47 Thursday for 14th place in the Mid-State Conference meet at Crosby.

Detroit Lakes' Kenzie Ostlie set the pace with a time of 15:40.

The WDC girls placed seventh with 168 team points. Detroit Lakes won the meet with 39 points.

Brody Wangsness and Tristin Godel finished 36th and 37th in the boys' meet with times of 19:24 and 19:27.

Isaac Overmyer of Park Rapids led the field with a 16:45.

The WDC boys placed seventh with 205 points. Crosby-Ironton won the meet with 49 points.

Mid-State Conference Meet

Girls

Detroit Lakes 39, Pequot Lakes 80, Crosby-Ironton 86, Park Rapids 88, Long Prairie-Grey Eagle 101, Staples-Motley 133, Wadena-Deer Creek 168

Wadena-Deer Creek finishers

Emma Schmitz, 14th, 16:47

Brianna Rosenthal, 27th, 17:34

Elizabeth Peterson, 40th, 18:51, Gabrielle Ross, 43rd, 19:01

Tiffany Meeks, 44th, 19:02

Sydney Greenwaldt, 45th, 19:02

Boys

Crosby-Ironton 49, Detroit Lakes 64, Long Prairie-Grey Eagle 71, Park Rapids 83, Staples-Motley 114, Pequot Lakes 130, Wadena-Deer Creek 205

Wadena-Deer Creek finishers

Brody Wangsness, 36th, 19:24

Tristin Godel, 37th, 19:27

Joey Pate, 43rd, 20:04,

Konnor Stueve, 45th, 20:48

Adam Leverson, 48th, 22:33

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness