Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Schmitz places ninth at Pelican Rapids Invite

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Wadena,Minnesota 56482 http://www.wadenapj.com/sites/all/themes/wadenapj_theme/images/social_default_image.png
Wadena PJ
(218) 631-1621 customer support
Schmitz places ninth at Pelican Rapids Invite
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson 56482

Wadena-Deer Creek's Emma Schmitz placed ninth in a field of 40 runners Monday during the Pelican Rapids Invitational at Birchwood Golf Course.

Advertisement
Advertisement

Schmitz turned the four-kilometer course in a time of 17:44.

WDC's Briana Malone and Gabi Ross finished 31st and 32nd respectively with times of 21:04 and 21:14.

Pelican Rapids' Emily Bakken set the winning pace with a time of 16:34.

"It was nice to see so many runners improve from our first meet...nearly everyone," WDC Head Coach Mike Brunsberg said. "I think that the keys were putting in another quality week of training, experiencing milder meet day weather, and using a smarter pacing approach."

Toby Wood ran the best time for the WDC boys' team finishing 31st with a time of 21:41. Jimmy Kim placed 33rd with a 21:45 and Adam Leverson ran 39th with a 22:26.

Park Rapids' Isaac Overmyer won the 45-man 5K race with a 17:25.

WDC's Konnor Stueve and Shunsuke Nozawa were unable to compete due to injury.

Brunsberg said the Wolverines will see seniors Alex Lorentz and Will Eliason joining the varsity ranks for upcoming meets.

Tiffany Meeks and Abi Motschenbacher finished 1-2 in the junior high meet with times of 15:34 and 15:36.

Isaac Hale took 26th place in a field of 36 in the boys' junior high race with a time of 16:46.

The Wolverines will compete at Bagley Tuesday and Frazee Thursday.

Girls' Varsity

Team Results

Park Rapids 30, Pelican Rapids 47, Frazee 90, Breckenridge/Campbell-Tintah 103, Dilworth-Glyndon-Felton 106

Girls' Top 10

Emily Bakken (Pelican Rapids) 16:34, Megan Olson (Park Rapids) 16:54, Tianna Wald (Pelican Rapids) 16:55, Lydia Kantonen (Park Rapids) 17:07, Megan Danielson (F) 17:13, Ellie Morgan (F) 17:35, Ellery Overmyer (Park Rapids) 17:37, Madison Steffel (Park Rapids) 17:40, Emma Schmitz (WDC) 17:44, Abby Mueller (Park Rapids) 18:00

Boys' Varsity

Team Results

Dilworth-Glyndon-Felton 42, Park Rapids 55, Pelican Rapids 59, Hawley/Ulen-Hitterdal 79, Frazee 106

Boys' Top 10

Isaac Overmyer (Park Rapids) 17:25, Dylan Olson (HUH) 18:04, Tony Santos (DGF) 18:13, Bailey Crook (DGF) 18:23, Ryan Leach (DGF) 18:31, Mahad Aden (PR) 18:45, Gavin Hart (Pelican Rapids) 19:15, Zach Jewison (Park Rapids) 19:19, Bailey Mueller (Park Rapids) 19:20, Sam Andersen (HUH) 19:25

Advertisement
Brian Hansel
(218) 631-2561
Advertisement
Advertisement
randomness