Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Baker earns top honors at NLS Invitational

Email

Dalton Baker took top honors at 220 Jan. 18 as the Bertha-Hewitt/Verndale Raiders placed seventh in the eight-team New London-Spicer Invitational.

Advertisement

Baker pinned his way through the invitational and defeated New London-Spicer's Brandon Knisley at the 1:14 mark in the finals.

Hunter Truax challenged for first at 285 but lost by fall at the 1:31 mark in the championship finals to Minnetonka's Oscar Arteaga.

BHV's Zach Waln came up with a third place finish at 113, where he decisioned Eden Valley-Watkin's Tyler Donnay 6-0.

Anthony Kern took fourth at 106, losing to Lakeville South's Brady Bastyr 5-4.

Fifth place finishers for the Raiders included Charlie Nienaber at 170 and Justin Gordon at 120, Ethan Kimber at 138 and Charlie Nienaber at 170.

The Raiders were handicapped by illness and six of their wrestlers were unable to compete.

New London-Spicer won the eight-team invitational with 206.5 points. The Raiders came up with 87.

New London-Spicer Invite 2013

1. New London-Spicer 206.5, 2. Lakeville South 180, 3. Belgrade-Brooten-Elrosa 174, 4. Princeton 149, 5. Eden Valley Watkins 113.5, 6. Minnetonka 102, 7. Bertha-Hewitt/Verndale 87.0, 8. Redwood Valley 51.0

106

1st: Thomas Stageberg (NLS) 3-0, Fr. over Brett Olsen (RV) 13-8, (Pin 4:41).

3rd: Brady Bastyr (LS) 7-3, 8th over Anthony Kern (BHV)16-9, So. (Dec. 5-4).

113

1st: Jakob Stagegerg (NLS) 3-0, Jr. over Josey Tensen (BBE) 16-3, (Dec 11-4).

3rd: Zack Waln (BHV) 10-6, 8th over Tyler Donnay (EVW)14-13, So. (Dec. 6-0).

120

1st: Oden Rogers (NLS) 3-0, Sr. over Zach Blonigen (EVW) 20-5, Sr. (Pin 4:58).

3rd: Dillon Thooft (RV) 17-7, over Colby Schramel (BBE) 9-10, (Dec. 2-1).

5th: Justin Gordon (BHV) 16-10, Jr. over Tim Bialka (P)15-9, 8th. (I-D 0:00).

126

1st: Tyler Tensen (BBE) 18-1, over Treyton Austvold (NLS) 1-1, So. (Dec. 3-2).

3rd: Kelby Johnson (LS) 13-10, Fr. over Weston Elias (M) 11-14, (Dec 3-1).

132

1st: Dylan Auren (P) 8-7, Fr. over Logan Eckhoff (NLS) 1-1, So. (Dec. 5-0).

3rd: Logan Foote (M) 2-1, over Treven Quade (BBE) 1-4, (Maj. Dec. 13-1).

138

1st: Dalton Peterson (LS) 15-4, So. over Logan Brink (NLS)1-1, Sr. (Dec 8-1).

3rd: Austin Jaeger (BBE) 14-6, over Jake Pramann (P)8-6, So. (Dec. 9-5).

5th: Ethan Kimber (BHV) 11-13, 8th. bye

145

1st: Shamar Williams (LS) 3-0, over Cain Renner (EVW) 19-4, Jr. (Dec 7-2).

3rd: Corbin Schwartz (NLS) 3-1, Sr. over Ethan Klein (M) 12-4, (Maj dec. 17-5).

152

1st: Jarrett Hatlestad (NLS) 3-0, Jr. over Alex Schramel (BBE) 13-9, (Pin 2:56).

3rd: Avery Garski (M) 17-9, over Nathan Hellman (P) 15-10, Fr. (Pin 0:50).

160

1st: Billy McClay (P)21-3, Jr. over Luke Kuechle (EVW)9-5, Jr. (Maj 8-0).

3rd: Matt Schmitz (BBE) 10-9, over Nick Zellmer (LS)8-12, Sr. (Pin 3:56).

170

1st: Austin Britnell (LS) 14-8, Sr. over Wyatt Ross (P)13-7, Jr. (Pin 0:37).

3rd: Ryan Masui (M) 2-2, over Ben Thompson (BBE)3-13, (Pin 2:42).

5th: Charlie Nienaber (BHV) 4-6, Fr. over Grant Winter (EVW)4-8, Jr. (Pin 3:28).

182

1st: Patrick Rooney of Belgrade Brooten Elrosa

2nd: Nick Foss of Lakeville South

3rd: Cole Warren of Princeton

195

1st: Lyle Miller (EVW) 9-9, Jr. over Tom Petersen (LS) 26-1, Sr. (I-D 0:38).

3rd: Brent Chambers (P) 10-14, Fr. over Noah Welsh (NLS) 2-2, So. (Dec. 8-1).

220

1st: Dalton Baker (BHV) 17-5, Jr. over Brandon Knisley (NLS) 2-1, So. (Pin 1:13).

3rd: Luke Winkelman (P) 14-9, Jr. over Adam Lucast (LS) 2-2, (Pin 4:23).

285

1st: Oscar Arteaga (M) over Hunter Truax (BHV )7-2, Sr. (Pin 1:41).

3rd: Alonte Alexander (LS) 16-7, Jr. over Ben Feuerhake (BBE) 6-9, (Pin 2:39).

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness