Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

2012 Wadena County 4-H Champions and Reserve Champions announced

Email Sign up for Breaking News Alerts
Wadena,Minnesota 56482 http://www.wadenapj.com/sites/all/themes/wadenapj_theme/images/social_default_image.png
Wadena PJ
(218) 631-1621 customer support
2012 Wadena County 4-H Champions and Reserve Champions announced
Wadena Minnesota 314 S. Jefferson 56482

Livestock

Beef

Overall Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Overall Res Champion - Jordan Rentz, Wadena Juniors

Advertisement
Advertisement

Dairy

Overall Champion - Jordan Rentz, Wadena Juniors

Overall Res Champion - Ben Lindroos, Blowers Rockwood

Dairy Goat

Overall Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Overall Res Champion - Meredith Cochran, Independent

Dairy Steer

Overall Champion - None

Overall Res Champion - None

Llama

Overall Champion - Melissa Collins, Ambitious

Overall Res Champion - Jesse Collins, Ambitious

Poultry

Overall Champion - Katie Benson, Crow Wing Wild

Overall Res Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Rabbit

Overall Champion - Emilee Riggle, Independent

Overall Res Champion - Meredith Cochran, Independent

Sheep

Overall Champion - Heidi Olson, Red Eye Rollers

Overall Res Champion - Heidi Olson, Red Eye Rollers

Swine

Overall Champion - None

Overall Res Champion - None

Horse - Showmanship

1st Year

Overall Champion - Brittany Bloch, Ambitious

Overall Res Champion - Skylar Schoon, Blowers Rockwood

Grade 3-5

Overall Champion - Mya Putz, Independent

Overall Res Champion - Amber Lalum, West Jolly Jets

Grade 6-8

Overall Champion - Amber Johnson, West Jolly Jets

Overall Res Champion - Ashley Putz, Independent

Grades 9-12

Overall Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Overall Res Champion - Dillon Borchert, Independent

Horse - Other

Overall Western Pleasure

Overall Champion - Samantha Kveton, West Jolly Jets

Overall Res Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Overall English

Overall Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Overall Res Champion - None

High Point Trophy - Pleasure

Grade 3-5 - Courtney Koebernick, Pine Cone

Grade 6-8 - Samantha Kveton, West Jolly Jets

Grade 9-12 - Dillon Borchert, Independent

Games - Comb

Grade 3-5

Champion - Courtney Koebernick, Pine Cone

Res Champion - Jarret Kveton, West Jolly Jets

Grade 6-8 Champion - Samantha Kveton, West Jolly Jets

Res Champion - Kendra Evans, Wadena Juniors

Grade 9-12

Champion - Dillon Borchert, Independent

Res Champion - Emma Schmitz, Wadena Juniors

Non-Livestock

Aerospace

Champion - Anna Kraemer, Leaf River Builders

Res Champion - none

Bicycle

Champion - Joseph Havnes, Pine Cone

Res Champion - none

Banner

Champion - Wadena Juniors

Res Champion - none

Booth

Champion - Wadena Juniors

Res Champion Leaf River Builders

Cat

Champion - Abby Miska, Independent

Res Champion - Amber Johnson, Blowers Rockwood

Child Development

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - none

Citizenship

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - none

Clothing - Construction

Grade 3-5

Champion - Rebecca Brown, Crow Wing Wild

Res Champion - none

Grade 6-8

Champion - Amber Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Grade 9-12

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - none

Clothing - Purchase

Grade 3-5

Champion - Maggie Erickson, West Jolly Jets

Res Champion - none

Grade 6-8

Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Res Champion - Emily Astle, Independent

Grade 9-12

Champion - Katy Wegscheid, Leaf River Builders

Res Champion - Abigail Wegscheid, Wadena Juniors

Revue - Const.

Grade 3-5

Champion - Rebecca Brown, Crow Wing Wild

Res Champion - None

Grade 6-8

Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Res Champion - Amber Johnson, Blowers Rockwood

Grade 9-12

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - none

Revue - Purchased

Grade 3-5

Champion - Maggie Erickson, West Jolly Jets

Res Champion - None

Grade 6-8

Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Res Champion - None

Grade 9-12

Champion - Abby Wegscheid, Wadena Juniors

Res Champion - Katy Wegscheid, Leaf River Builders

Community Pride

Champion - Wadena Juniors

Res Champion - Crow Wing Wild

Computer

Champion - Jack Benson, Crow Wing Wild

Res Champion - none

Corn

Champion - Jacob Goeden, Leaf River Builders

Res Champion - Logan Olson, Red Eye Rollers

Creative Arts

Art

Champion - Jezebel Snyder, Leaf River Builders

Res Champion - Mackenzie Cochran, Independent

Crafts and Kits

Champion - Kendra Evans, Wadena Juniors

Res Champion - Emily Boldt, Leaf River Builders

Creative Arts - Pottery

Champion - Maggie Erickson, West Jolly Jets

Res Champion - None

Demonstrations

Champion - Katie Benson, Crow Wing Wild

Res Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Dog Project

Champion - Emilee Riggle, Independent

Res Champion - Joseph Havnes, Pine Cone

Entomology

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - none

Exploring the Environment

Champion - Connor Dailey, Wadena Juniors

Res Champion - Grace Jackson, Pine Cone

Exploring Animals

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - Wyatt Haman, Leaf River Builders

Fishing Sports

Champion - Kathryn DeGeest, Crow Wing Wild

Res Champion - Brady Vry, Pine Cone

Flower Gardening

Champion - Jezebel Snyder, Leaf River Builders

Res Champion - Grace Lien, Blowers Rockwood

Food and Nutrition

Yeast Bread

Champion - Craig Isaacson, Independent

Res Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Food Products

Champion - Jezebel Snyder, Leaf River Builders

Res Champion - Kathryn DeGeest, Crow Wing Wild

Food Preservation

Champion - Heidi Olson, Red Eye Rollers

Res Champion - None

Food Review

Champion - Gracie Lien, Blowers Rockwood

Res Champion - None

Food Science

Champion - None

Res Champion Jessica Langer, Wadena Juniors

Forestry

Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Res Champion - Maggie Erickson, West Jolly Jets

Geology

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion none

Health

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - Keisha Bertram, Independent

Home Environment

Champion - None

Res Champion - None

Indoor Gardening

Champion - Gracie Lien, Blowers Rockwood

Res Champion - None

Lawn and Landscape

Champion - Brandon Wegscheid, Leaf River Builders

Res Champion - none

Needle Arts

Champion - Emily Astle, Independent

Res Champion - Elizabeth Brown, Crow Wing Wild

Performing Arts

Champion - Beth Schmitz, Wadena Juniors

Res Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Pets

Champion - Emily Astle, Independent

Res Champion - Abby Miska, Independent

Photography - Conventional

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Photography - Digital

Champion - Katie Benson, Crow Wing Wild

Res Champion - Trista Harig, Ambitious

Plant and Soil Science

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - None

Potato

Champion - Joshua Tabery, Wadena Juniors

Res Champion - None

Quilting

Champion - Katy Wegscheid, Leaf River Builders

Res Champion - Emily Boldt, Leaf River Builders

Robotics

Champion - Molly Kraemer, Leaf River Builders

Res Champion - none

Safety

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - None

Self-Determined

Champion - Cody Langer, Wadena Juniors

Res Champion - Matthew Goeden, Leaf River Builders

Shooting Sports

Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Res Champion - Wyatt Haman, Leaf River Builders

Shop

Champion - Mason Evans, Wadena Juniors

Res Champion - Trista Harig, Ambitious

Small Grain

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - Jack Goeden, Leaf River Builders

Vegetable Gardening

Champion - Joshua Tabery, Wadena Juniors

Res Champion - Jezebel Snyder, Leaf River Builders

Water Wetlands

Champion - Jessica Langer, Wadena Juniors

Res Champion - Emma Schmitz, Wadena Juniors

Vet Science

Champion - Katie Benson, Crow Wing Wild

Res Champion - Molly Lindgren, Crow Wing Wild

Video

Champion - Dustin Bertram, Independent

Res Champion - Jack Adamietz, Crow Wing Wild

Wildlife

Champion - Trista Harig, Ambitious

Res Champion - Kayla Trout, Pine Cone

Youth Leadership

Champion - Anna Johnson, Blowers Rockwood

Res Champion - Emily Riggle, Independent

Advertisement
news@wadenapj.com
Advertisement
Advertisement
randomness